эмблема




баннер

Главная : Пра нашу школу : Нашы дасягненні : Пазакласная работа - конкурсы і спаборніцтва

Пазакласная работа - конкурсы і спаборніцтва

 
 
УДЗЕЛ У КОНКУРСАХ І СПАБОРНІЦТВАХ
Калектыў
Вучнi
Настаунiк
Рэспублiка
Назва мерапрыемства
Горад
Назва мерапрыемства
Раён
Назва мерапрыемства
Месца, узнагарода
Год
Знак Раман
 
Раённы конкурс чытальнікаў "Сэрцам роднага слова краніся" у намінацыі "Вершы беларускіх аўтараў". 
Дыплом IІ ступені
2018
Маскалёва Анастасія
 
Раённы конкурс чытальнікаў "Сэрцам роднага слова краніся" у намінацыі "Вершы беларускіх аўтараў".    
Дыплом IІІ ступені
2018
Цыганкоў Іван, Зуеўская Яна
Хохлова О.Г., Крылович Л.В.
  Городской этап республиканского конкурса исследовательских работ "Дорогами памяти" республиканской акции "Мы этой памяти верны" в номинации "История войны в лицах". 
Дыплом IІ ступені
2018
Хахлоў Антон
Адкрытыя міжнародныя краязнаўчыя чытанні навучэнцаў і педагагічных работнікаў устаноў адукацыі "Кожны з нас прыпасае Радзімы куток, каб да старасці чэрпаць адтуль успаміны..."  
Дыплом IІ ступені
2018
Сакалоўскі Сцяпан
 
Раённы этап гарадскога турніра "Юны матэматык - 2018" 
Дыплом IІ ступені
2018
Булгак Арцём
 
Раённы этап гарадскога турніра "Юны матэматык - 2018"   
Дыплом IІІ ступені
2018
Міхальчанка Дар'я
 
Раённы этап гарадскога турніра "Юны матэматык - 2018"  
Дыплом IІІ ступені
2018
Цыганков Иван, Зуевская Яна
 
Районный этап городского конкурса "Дорогами памяти", номинация "История войны в лицах" 
Диплом I степени
2018
Ликман Данила, Морозова Анастасия
 
Районный этап городского конкурса "Дорогами памяти", номинация "История войны в лицах"  
Диплом I степени
2018
Симоненкова Дарья
  Городской конкурс "Занимательная экономика"
 
Диплом I степени
2018
Знак Раман
 
Раённы конкурс чытальнікаў "Сэрцам роднага слова краніся" у намінацыі "Вершы беларускіх аўтараў"  
Диплом IІ степени
2018
Маскалёва Анастасія
 
Раённы конкурс чытальнікаў "Сэрцам роднага слова краніся" у намінацыі "Вершы беларускіх аўтараў"  
Диплом IІІ степени
2018
Цюбееў Глеб
 
Раённы конкурс чытальнікаў "Сэрцам роднага слова краніся" у намінацыі "Вершы беларускіх аўтараў"  
Диплом IІІ степени
2018
Аляшкевіч Аляксандра, Марозаў Нікіта, Строцкі Ілля, Хахлоў Антон
Хохлова О.Г., Крылович Л.В.
Гарадскі этап рэспубліканскага конкурса даследчых работ "Тапаніміка роднага краю" у намінацыі "Адміністрацыйна-тэрытарыяльны раён у складзе горада" рэспубліканскай акцыі навучэнскай моладзі "Жыву ў Беларусі і тым ганаруся".
 
Дыплом I ступені
2017
Творческая группа учащихся 10 класса
Хохлова О.Г., Крылович Л.В.
Республиканский конкурс экскурсионных маршрутов "Узнаем Беларусь вместе" за разработку туристско-экскурсионного маршрута "Пад стрэхамі продкаў" в номинации "Маршрутами познания"   
 
Диплом IІ степени
2017
Личко Антон
  Городской фестиваль проектно-исследовательских работ учащихся начальных классов "Познание и творчество". Номинация "Культурная спадчына роднага краю".
 
Диплом IІ степени
2017
Строцкий Илья
 
Районный конкурс фотоснимков "Мая чароўная Беларусь". Номинация "Беларусь сінявокая". 
Диплом II степени
2017
Соколовский Степан
  Городской фестиваль проектно-исследовательских работ учащихся начальных классов "Познание и творчество". Номинация "Чудеса природы".
Районные краеведческие чтения (секция "Нам засталася спадчына")
Диплом IІІ степени
2017
Хохлов Антон
 
Районные краеведческие чтения (секция "Нам засталася спадчына")
Диплом I степени
2017
Бондарева Алеся
 
Районные краеведческие чтения (секция "Наши знаменитые земляки")
Диплом II степени
2017
Мергес Андрей
 
Районные краеведческие чтения (секция "Нам засталася спадчына")
Диплом III степени
2017
Морозова Анастасия
 
Районные краеведческие чтения (секция "Минск современный")
Диплом I степени
2017
Команда СШ №60 г. Минска
 
Районная военно-спортивная игра "Аты-баты, буду солдатом"
Диплом III степени
2017
Творческий коллектив учащихся 11 "А" класса
Крылович Л.В., Хохлова О.Г.
 
Районный конкурс "Топономика родного края"
Диплом I степени
2017
Удовенка Дар'я
 
Раённы этап гарадскога турніра "Юны матэматык 2017"
Пахвальны водгук
2017
Аляксееў Яраслаў
 
Раённы этап гарадскога турніра "Юны матэматык 2017"
Пахвальны водгук
2017
Сакалоўскі Сцяпан
 
Раённы этап гарадскога турніра "Юны матэматык 2017"
Диплом III степени
2017
Зуевская Яна
Дубинчик М.М.
 
Районная выставка-конкурс декоративно-прикладного и изобразительного искусства "Калядная зорка", номинация Арт-объект"
Диплом I степени
2017
Стукова Валерия
  Городской фестиваль проектно-исследовательских работ учащихся начальных классов "Познание и творчество"
Раённыя краязнаўчыя чытанні (секцыя "Нашы знакамітыя землякі")
Диплом III степени
2016
Маскалёва Анастасія
 
Раённыя краязнаўчыя чытанні (секцыя "Нашы знакамітыя землякі")
Дыплом
 І ступені
2016
Строцкий Илья
Морозов Никита
Морозова Анастасия
  Минский городской этап Республиканского конкурса творческих работ "Радзімы спадчына - мой гонар" в номинации "Скарбніца традыцый маіх дзядоў"
Дыплом
 ІІ ступені
2016
Каманда 
СШ №60 
 
Раённая маладзёжная акцыя "Здароўе і маладосць" у намінацыі "Усім светам супраць тытуню"
Дыплом
 ІІІ ступені
2016
 
Марозава
Анастасія 
 
Раённыя краязнаўчыя чытанні (секцыя "Гісторыя і культура Мінска")
Дыплом
 І ступені
2016
 
Рабцэвіч Тамара
  Гарадскі фестываль праектна-даследчых работ вучняў пачатковых класаў "Пазнанне і творчасць". Намінацыя "Незвычайнае ў звычайным". 
Дыплом
 ІІІ ступені
2016
 
Слыш Аліса
   
Конкурс "Выбары вачыма дзяцей"
Дыплом
 лаурэат
2015
Каманда
СШ №60
 
   
Спаборніцтвы па перацягванні каната у праграме Дня здароўя "Зімачка-зіма"
Дыплом
1 месца
2015
Каманда
СШ №60
 
   
Спаборніцтвы па падняцці гіры ў праграме Дня здароўя "Зімачка-зіма"
Дыплом
2 месца
2015
 
Таран Іван
Маскалёва Н.І.
   
Раённы конкурс работ даследчага характару ХХХІV канферэнцыі вучняў па вучэбных прадметах "Беларуская мова", Беларуская літаратура" на 2014/2015 вучэбны год. Секцыя "Лінгвістыка" па вучэбным прадмеце "Беларуская мова". Тэма: "Каляронімы ў мове апавядання У.Караткевіча "Сіняя-сіняя".
Пахвальны ліст
2014
 
Алхазова Юлия, 4Б 
 
  Фестиваль проектно-исследовательских работ учащихся начальных классов "Познание и творчество". Название работы: "Моя Бонни и её жизнь". Номинация: "Мои первые открытия". 
Диплом 
3-ей  степени
(32,3 балла)
2014
 
Пашкевич Михаил, 4Б
 
  Фестиваль проектно-исследовательских работ учащихся начальных классов "Познание и творчество". Название работы: "Футбол - игра или наука". Номинация: "Твоё здоровье в твоих руках". 
 
Диплом 
3-ей  степени
(31 балл)
2014
 
Сивакова Александра
Конюх А.А.
   
Конкурс экологической моды "Галерея образов". Победитель в номинации "Стильный аксессуар"
Диплом 
2014
 
Дыбовская Диана 
 
   
Районная олимпиада по английскому языку 
Диплом 
3-ей  степени
(6 место)
2013-
2014
 
Майстер Фаина, Бондарева Алеся 
 
   
Познавательная программа "Безопасные каникулы" (2-й тур) в номинации "Мастерская безопасных новогодних украшений" (возрастная категория 10-12 лет).
Грамота 
2-е место
 
2014
 
Татарский Никита, Рай Ян
 
   
Познавательная программа "Безопасные каникулы" (2-й тур) в номинации "Рождественские свечи" (возрастная категория 13-15 лет).
Грамота 
1-е место
 
2014
 
Знак Роман  
 
  Конкурс "Соблюдаем законы дорог" в номинации "Лепка" (возрастная категория 14-16 лет).
Дыплом
1-й ступені
 
2013
Cовет музея
ГУО "Средняя школа №60"
 
 
Крылович Л.В., Хохлова О.Г.     
Конкурс "Документальный свидетель войны" в рамках республиканской героико-патриотической акции учащейся молодёжи "Спасибо солдатам Победы за то, что не знаем войны" в номинации "Редкая фотография Великой Отечественной войны".     
Дыплом
1-й ступені
 
2013
Cовет музея
ГУО "Средняя школа №60"
 
 
Крылович Л.В., Хохлова О.Г.     
  Конкурс "Документальный свидетель войны" в рамках республиканской героико-патриотической акции учащейся молодёжи "Спасибо солдатам Победы за то, что не знаем войны" в номинации "Редкая фотография Великой Отечественной войны".  
Дыплом
1-й ступені
 
2013
Творчая група гуртка "Краязнаўцы" ДУА "Сярэдняя школа №60"
 
 
Крылович Л.В., Хохлова О.Г.    
  Конкурс творческих работ "Мясціны майго дзяцінства" в рамках Республиканской акции учащейся молодёжи "Жыву ў Беларусі і тым ганаруся"     
Дыплом
3-й ступені
 
2013
Творческий коллектив учащихся ГУО "Средняя школа №60"
 
 
Крылович Л.В., Хохлова О.Г.   
Конкурс творческих работ "Мясціны майго дзяцінства" в рамках Республиканской акции учащейся молодёжи "Жыву ў Беларусі і тым ганаруся"      
 
Диплом
за активное участие
 
2013
Cовет музея
ГУО "Средняя школа №60"
 
 
Крылович Л.В., Хохлова О.Г.  
  Конкурс на лучший экспонат для новой экспозиции Белорусского государственного музея истории Великой Отечественной войны в рамках республиканской героико-патриотической акции учащейся молодёжи "Спасибо солдатам Победы за то, что не знаем войны". 
Дыплом
1-й ступені
 
2013
ГУО "Средняя школа №60"
 
 
 
   
Конкурс творческих работ "Мясціны майго дзяцінства" 
Дыплом
1-й ступені
 
2013
 
Дуганаў Кірыл 
(9 кл.)
 
Конкурс творчых праектаў школьнікаў "Мая мова, мая культура, я" у намінацыі "Лепшая рэклама любімай кнігі" 
 
 
Падзяка
 
2013
 
 Бондарь Егор
 Дмитренко Н.Г.
 
 
 Конкурс уч-ся г. Минска по правовому воспитанию "Я рисую право" в номинации "Рисунок"
Дыплом
1-й ступені
 
2013
 
Ян Рай
 
 
 
Смотр-конкурс детского творчества "Спасатели глазами детей" в номинации "Поощрительный приз"
 
Грамота
 
2013
Каманда СШ №60
 
 
 
 
 
 Спаборніцтвы па хакеі 
ў рамках Дня здароўя "Маладзецкія забавы"
Дыплом
1-й ступені
 
2013
Каманда СШ №60
 
 
 
 
  
 Спартландыя 
ў рамках Дня здароўя "Маладзецкія забавы"
Дыплом
3-й ступені
 
2013
Каманда СШ №60
 
 
 
 
 Спаборніцтвы па перацягванні канату 
ў рамках Дня здароўя "Маладзецкія забавы"
Дыплом
3-й ступені
 
2013
 
Труханович Маргарита
 
 
 
 Конкурс "Соблюдаем законы дорог" среди уч-ся 14-16 лет в номинации "Лепка"
Дыплом
1-й ступені
 
2012
Каманда СШ №60
 
 
 
 
Смотр-конкурс "Формула сада-2012" в номинации "Садовный цирюльник"
Дыплом
2-й ступені
 
2012
 
Аліна Савіцкая 
(2 "Б")
 
 
Конкурс "Чытаем Купалу разам" у рамках музейнага праекта 
"З Купалам у сэрцы..."   
 
Дыплом
1-й ступені
 
2012
 
Яўген Бушмакін
 (3 "В")
Уладзімір Бруско
 (3 "Б") 
 
 
Конкурс "Мара" ў рамках музейнай акцыі "З Купалам у сэрцы..." 
 
Дыплом
2-й ступені
 
2012
 Кружок "Краеведы" ГУО "СШ № 60 г.Минска"
 
Крылович Л.В.
Хохлова О.Г.
 
 
Конкурс на лучшую летопись населённого пункта
Дыплом
 
2011
 Творческий коллектив кружка "Краеведение" СШ № 60
 
Крылович Л.В.
Хохлова О.Г.
Республиканская акция учащейся молодёжи "Жыву ў Беларусі і тым ганаруся" 
 
Конкурс на лучшую летопись населённого пункта в номинации "Адміністрацыйна-тэрытарыяльны раён у складзе горада" 
 
Дыплом
 
2011
 Коллектив учащихся совета музея СШ № 60
 
Крылович Л.В.
Хохлова О.Г.
Республиканская акция учащейся молодёжи "Жыву ў Беларусі і тым ганаруся"  
Конкурс творческих работ "Мае землякі - мой гонар"
 
Дыплом
 
2011
 
Цыбулька Аляксей
(10 "Б")
 
Дубінчык М.М.
 
Конкурс "Выконваем законы дарог" у намінацыі "Лепка", тэматычны кірунак "Выяўленчае мастацтва" сярод навучэнцаў 6-9 гадоў
 
2 месца
Грамата
 
2011
 
Цыбулька Аляксей
(10 "Б")
 
Дубінчык М.М.
 
 
Конкурс "Выконваем законы дарог" у намінацыі "Лепка", тэматычны кірунак "Выяўленчае мастацтва"
1 месца
Грамата
 
2011
 
Кузняцова Вераніка
 
 
Конкурс навучэнцаў г. Мінска па прафілактыцы ВІЧ/СНІД "Ведаць, каб жыць!"  
 
1 месца
Ганаровая
грамата

 
2011
Творческая группа учащихся ГУО "СШ № 60 г.Минска" 
 
 
 
Конкурс насценгазет "Твае магчымасці" ў намінацыі "Арганізацыя ў тварах"
Конкурс исследовательских работ учащихся "Педагоги - уроженцы Белоруссии - Герои Советского Союза", посвящённом 65-летию Победы советского народа в Великой Отечественной войне в номинации "Педагоги - уроженцы Белоруссии - Герои Советского Союза"   
 
1 месца
Дыплом 
2010
Першасная арганізацыя "БРСМ" ДУА "САШ № 60 г. Мінска"
 
 
 
Конкурс насценгазет "Твае магчымасці" ў намінацыі "Арганізацыя ў тварах"
  
 
1 месца
 
2010
 
Глушук Ксенія
(10 "Б")
 
Хахлова А.Г.
Крыловіч Л.В. 
 
Гарадскі тур 6 рэспубліканскага конкурсу "Вялікая перамога ў нашай памяці жыве"   
 

 
2010
Каманда ДУА САШ №60
 
 
 
 
Конкурс творчых работ "Вялікая перамога ў нашай памяці жыве"
Дыплом
1-й ступені
2010
 
Аляксандр Песенка
(9 клас) 
 
 
Конкурс радаводаў "Мой род, мая сям'я" у рамках рэспубліканскай акцыі навучэнскай моладзі "Жыву ў Беларусі і тым ганаруся" 
 
 
Дыплом
2-й ступені
2009
 
Аляксандр Песенка
(9 клас) 
 
 
Гарадскі конкурс радаводаў "Мой род, мая сям'я" 
 
Грамата,
3 месца
2009
СШ №60
 
 
 
 
Конкурс па прававому выхаванню і прафілактыцы супраціўных паводзін сярод непаўналетніх
Грамата
2009
Пашуковы атрад
 
Крыловіч Л.В.,
Хахлова В.Г.
 
 
Конкурс даследчых работ "Успомнім іх паіменна" ў намінацыі "Байцы выратоўвалі Радзіму, а медыкі выратоўвалі іх"
1 месца, грамата
2009
Кружок "Майстры"
Аскерка Аляксандр
Дубинчык М.Н.
 
 
Агляд-конкурс "Выратавальнікі вачамі дзяцей" у намінацыі "Плакат"
2 месца, грамата
2009
Каманда
5-8 класы
 
 
 
Чэмпіянат па "Интэлектуальнаму мнагабор'ю"
3 месца, дыплом
(2 тур)
2009
Каманда
5-8 класы
 
 
 
Гульня "Інтэлект-Азбука" чэмпіяната па "Интэлектуальнаму мнагабор'ю"
2 месца, дыплом
2009
 
Курганская Паліна
 
 
 
Конкурс дэмаграфічнай бяспекі "Вось якая Я!"
2 месца,
дыплом
2009
СШ №60
 
 
 
 
Фестываль "Сузор'е"
Ганаровая грамата
2008
Творчая група
 
 
 
Конкурс даведачна-iнфармацыйных буклетаў па гiсторыi, краезнаўству i этнаграфii, стану навакольнага асяроддзя. Акцыя «Жыву ў Беларусi i тым ганаруся»
 
2 месца, грамата,
ліст падзякі
2008
Творчая група
 
 
 
Конкурс стэндаў, знакаў з абазначэннем гiстарычных, культурных, прыродных славутасцей i вядомых мясцiн. Акцыя «Жыву ў Беларусi i тым ганаруся»
 
3 месца, грамата
2008
Каманда
 
 
 
 
Конкурс па прафiлактыцы шкодных прывычак «Аб здароўi ведаю ўсё, але…». Намiнацыя «Прафiлактыка тытунякурэння».
2 месца, грамата
2008
Творчая група
 
 
 
Конкурс творчых работ «Наследнiкi Перамогi»
 
Грамата
2007
Песенка Алеся
 
 
Конкурс дзiцячага малюнка «На сваёй зямлi»
 
 
Дыплом
2006
Песенка Алеся
 
 
 
Конкурс на лепшы сямейны летапiс «Мая сям'я ў асобах i падзеях»
 
Лiст падзякi
2006
Творчая група
 
Крыловiч Л.В.
 
Патрыятычная акцыя «Доўг i памяць»
 
2 месца, грамата
2006
Пошукавая група
 
 
 
Акцыя «Жанчына-лiдэр»
 
Дыплом
2006
 
Грыб Кацярына
Дубiнчык М.М.
 
 
Конкурс “Я малюю навакольны свет”
3 месца
2005
Творчая група
 
 
 
 
Конкурс “Iнфармашка”
2 месца
2005
 
Навойчык Насця, Жур Лера
Дубiнчык М.М.
 
 
Конкурс плакатаў “Жанчыны, дзяучынкi i СНIД/ВIЧ-iнфекцыя Намiнацыя “Лепшы плакат”
1 месца
2005
 
Байдалаў Саша
Дубiнчык М.М.
 
 
Конкурс “Выконваем законы дарог”
1 месца
2005
 
Гнядоўскi Цiмур
Дубiнчык М.М.
 
 
Конкурс “Выконваем законы дарог”
2 месца
2005
 
Шрубок Саша, Пальчэўскi Саша
Строкаў, Ю.В.Дубiнчык М.М.
 
 
Выстаўка “Фантазii на Раство” (выцiнанка)
Лаурэаты
2005
 
Каранковiч Марына
Баброва Т.М.
 
 
Выстаўка “Фантазii на Раство” (бiсерапляценне)
Лаурэаты
2005
 
Жукаў Юрый
Жыльнiкава Г.П.
 
 
Выстаўка “Фантазii на Раство” (нiтачны дiзайн)
Лаурэаты
2005
 
Навойчык Юля
Дзмiтрэнка Н.Р.
 
 
Выстаўка “Фантазii на Раство” (саломапляценне)
Лаурэаты
2005
Творчая група
 
 
 
 
Конкурс “Аб здароуi ведаю усе, але...” Намiнацыя “АнтыСНIД!”
3 месца
2005
Творчая група
 
 
 
 
Конкурс “Суперлiдэр”. Намiнацыя “Супер-арганiзатар”
1 месца
2005
Творчая група
 
 
 
 
Конкурс  “Родны мой горад”
3 месца
2005
Группа ўдзельнiкаў
 
 
 
 
Конкурс “Палiтрабяспекi”  
I тур (намiнацыя “Сцэнарый гульнявой праграмы” па бяспецы дарожнага руху)
II тур (намiнацыя “Рэкламны ролiк” па мiласэрнасцi)
III тур (намiнацыя “Сюжэт” па мiласэрнасцi)
I тур – удзел
II тур – 1 месца
III тур – 1 месца
2005
 
Жук Павел
Дубiнчык М.М.
 
 
 
Мастацкi конкурс “Зяленая хваля - 2005”
 
1 месца
2005
 
Лiс Iлля, Пальчэўскi Саша
Струкаў Ю.В.
 
 
Конкурс-агляд дзiцячай мастацка-тэхнiчнай творчасцi “Выратавальнiкi вачыма дзяцей.” Намiнацыя “Лепка”
1 месца
2005
Вакальная група “Сон”
 
Лебедзева Н.А.
 
 
Конкурс эстраднай песнi “Залатыя галасы”
Лаурэаты, ганаровая грамата        (“Лепшая песня беларускiх аутараў”)
2005
 
Кур’яновiч Насця
Баброва Т.М.
 
 
Раенная выстаўка “Кветкавае разнаквецце" (бiсерапляценне) 
Лаурэаты
2005
Группа ўдзельнiкаў
 
 
 
 
Конкурс “Важаты года - 2005”
1 месца
2005
 
Дзекцярова Лiза, Навойчык Насця, Жур Лера
Дубiнчык М.М.
 
 
Выстаўка “Свет без вайны”
1 месца (трыпцiх)
2005
Творчая група
 
 
 
 
Конкурс  “Парад пародый”
3 месца
2005
Группа ўдзельнiкаў
 
 
 
 
Конкурс “Знаўцы асноў бяспекi жыццядзейнасцi”
2 месца
2005
Группа ўдзельнiкаў
 
 
 
 
Конкурс метадычных распрацовак па пытаннях дзiцячага руху. Намiнацыя “Гульнявая дзейнасць”
3 месца
2005
Творчая група
 
 
 
 
Конкурс чытальнiкау “Iх iмены навекi у сэрцы кожным”:
- вершы iншых паэтау
- аутарскiя вершы
Удзел, 1 месца
2005
Каманда
 
 
 
 
Ваенна-спартыуная гульня “Зарнiца”
 - агульны залiк 
- намiнацыя “Лепшы плакат”
Удзел, 1 месца
2004
Группа ўдзельнiкаў
 
 
 
 
Конкурс  “Салют, Перамога!” ў рамках раённай аперацыi “Ад сэрца да сэрца.”   Намiнацыя: вершы 
1 месца
2004


  

 

 

 

 


 

 
ІНТЭРНЭТ, E-MAIL НАШ АДРАС І ТЭЛЕФОНЫ ПРАЕЗД ДА ШКОЛЫ РАСПРАЦОЎКА І ПАДТРЫМКА САЙТА
Веб-сайт
http://sch60.minsk.edu.by/

E-mail: sch60@minsk.edu.by
(для афіцыйнай карэспандэнцыі) E-mail: sch60rbminsk@tut.by
(пошта для ўсіх - зваротная сувязь)
аўтобус № 23, 57 да прыпынка "Школа"

карта праезда

 

(С) Сістэма кіравання сайтамі
"Веб-Перспектыва" ДЗЯРЖАЎНЫ РЭГІСТР ІНФАРМАЦЫЙНЫХ РЭСУРСАЎ
РЭГІСТРАЦЫЙНАЕ ПАСВЕДЧАННЕ № 1141101564 ад 15 чэрвеня 2011 г.
Дызайн: Шумілаў І.М.
Яндекс.Метрика