Главная : Музычная адукацыя : Мерапрыемствы : 01.09.2009 Займальная экскурсія

01.09.2009 Займальная экскурсія

01.09.09

У гэты выдатны, па-сучаснаму сонечны і гарачы першы восеньскі дзень група навучэнцаў пачатковай школы наведала музей народнага побыту і архітэктуры ў в. Азярцо Мінскага раёна. Гэта вялікі комплекс драўляных будынкаў 19 стагоддзя, якія захаваліся (або часткова адноўлены) у сваім першародным выглядзе. Экскурсаводы ў прыбранай нацыянальнай адзежы займальна расказалі школьнікам аб жыцці, побыце і норавах звычайнай вёскі таго часу. Дзеці пабывалі ў хаце настаўніка, зазірнулі і ў хаты звычайных сялян, пазнаёміліся з выставай народных абразаў у цэрквы. Яны з задавальненнем куплялі сувеніры - свістулькі, розныя ўпрыгожванні. А ў канцы наведвання іх чакаў сюрпрыз - канцэрт, у якім удзельнічалі педагогі і навучэнцы нашай школы. Вясёлая, яркая, жывая народная музыка, нібы ілюстрацыя да музея, то з душой, то з запалам гучала і цешыла ўсіх - і дзяцей, і дарослых. Гэта паездка несумненна прынесла дзецям і карысць, і задавальненне.