Главная : Музычная адукацыя : Мерапрыемствы : 18.02.2018 Школьны аркестр народных інструментаў "Акорд" заваяваў 1 месца на Рэспубліканскім фестывалі сучаснай хрысціянскай культуры "Благавест". Ансамбль "Срэбны звон" - другое.

17 лютага 2018 года на базе дзіцячай музычнай школы мастацтваў №10 імя Яўгена Глебава адбыліся адборачныя туры конкурсу-свята "Радасць Мая" у рамках Рэспубліканскага фестывалю сучаснай хрысціянскай культуры "Дабравест".
     Мэта конкурсу - актывізацыя ўзаемадзеяння Беларускай праваслаўнай царквы, дзяржавы, грамадскіх аб'яднанняў, устаноў культуры і адукацыі для фарміравання грамадскай думкі ў падтрымку традыцыйных духоўна-маральных і сямейных каштоўнасцяў, для аказання дапамогі бацькам і сем'ям у выхаванні дзяцей і моладзі ў духу хрысціянскай традыцыі міласэрных і клапатлівых адносін адзін да аднаго і навакольнага свету.
     Цэнтральная ідэя конкурсу-свята можа быць выказана слоганам: «Аб Сям'і, за Сям'ю, для Сем'і!». Творчасць дзяцей і дарослых, упэўнены арганізатары, - лепшы спосаб рэалізацыі ідэі.
     Свята-конкурс «Радасць мая» прайшла ў намінацыях: «Нядзельная школа», «Вакальнае і фальклорная творчасць», «Харэаграфічная творчасць», «Інструментальная музыка», «Тэатральная творчасць», «Кампазіцыя».

У склад журы ўвайшлі вядомыя дзяржаўныя і грамадскія дзеячы, прадстаўнікі духавенства, спецыялісты ў галіне культуры і мастацтва, кампазітары, паэты, заслужаныя дзеячы мастацтваў, папулярныя выканаўцы.

У чаканні рашэння журы

Аркестр народных інструментаў "Акорд" СШ №60 г. Мінска заваяваў 1 месца, даказаўшы сваім выступам высокі ўзровень майстэрства.

Нагадаем, што ў складзе аркестра - настаўнікі па класе музычных інструментаў, такіх як цымбалы, домра, фартэпіяна, акардэон, кларнет, скрыпка і інш. Кіраўніком аркестра з часоў яго заснавання з'яўляецца Галавач Сяргей Уладзіміравіч.
     У "скарбонцы" калектыву ёсць нямала ўзнагарод, звязаных з удзелам у розных конкурсах і фестывалях, у тым ліку два "Гран-пры", заваяваныя на міжнародных конкурсах.
     У цяперашні час аркестр "Акорд" рыхтуецца да абароны звання "народнага". Пажадаем гэтаму калектыву поспехаў і шанцавання!

Таксама удзельнікам фестывалю ад нашай школы стаў ансамбль цымбалістаў "Срэбны звон" пад кіраўніцтвам Вараб'ёвай Валянціны Іванаўны, які заняў 2-е месца.

Гэтыя факты, а таксама больш раннія дасягненні, з'яўляюцца прыемным і годным пацвярджэннем таго, што музычны напрамак СШ №60 Маскоўскага раёна г. Мінска спрыяе павышэнню музычнай культуры, выхаваўчага аспекту не толькі раёна, але таксама Рэспублікі, выходзячы на міжнародны ўзровень.