Главная : Вучням і бацькам : Шосты школьны дзень. Пакет "Бяспека". Здаровы лад жыцця. Прававая старонка : Прававая старонка

Прававая старонка

Сацыяльны педагог у школе -

Белакаў Калыбек Алымавіч

Звычайна ў школе бацькі і дзеці маюць зносіны толькі з настаўнікам і прадстаўнікамі адміністрацыі (дырэктарам і яго намеснікамі па вучэбнай часткі). Але для таго, каб працэс навучання і выхавання быў больш паспяховы, у школе яшчэ ёсць псіхолаг, сацыяльны педагог, і завуч па выхаваўчай працы. Часта бацькі нават не ведаюць, што ўваходзіць у іх службовыя абавязкі і з якімі пытаннямі яны могуць да іх звяртацца па дапамогу.

У гэтым артыкуле разгледзім, што робіць сацыяльны педагог і якія ў яго абавязкі ў школе.

Хто такі сацыяльны педагог у школе?

Сацыяльны педагог - гэта чалавек, які забяспечвае ўзаемадзеянне паміж сям'ёй, адукацыйнай установай, у якой навучаецца iх дзiця і іншымі арганізацыямі.
Школьны сацыяльны педагог займаецца вывучэннем псіхалагічных і ўзроставых асаблівасцяў ўсіх навучэнцаў школы, арганізуе розныя віды сацыяльна карыснай дзейнасці, дапамагае рэалізаваць прававую абарону і сацыяльную падтрымку дзіцяці і сям'і, накіроўвае дзеянні бацькоў і педагогаў на папярэджанне негатыўнага ўплыву на развіццё асобы складаных дзяцей.

Праца сацыяльнага педагога ў школе заключаецца ва ўзаемадзеянні з:

-детьми «групы рызыкі»;
-родителями;
-правоохранительными органамі;
-социально-неабароненымі сем'ямі вучняў;
-педагогическим калектывам.

Службовыя абавязкі сацыяльнага педагога ў школе

Асноўнымі функцыямі, ад якіх залежыць, чым займаецца сацыяльны педагог, з'яўляюцца:

-стварэнне здаровага клімату ў школьным калектыве, асабліва ўнутры класаў;
-арганізацыя пазавучэбнага часу школьнікаў, уключэнне іх у сацыяльна карысную дзейнасць, арганізацыя сацыяльна-педагагічнай дзейнасці ў соцыуме, розных відаў супрацоўніцтва дарослых і дзяцей;
-ажыццяўленне пастаяннай сувязі з сем'ямі вучняў, асабліва з «групай рызыкі»
-абарона правоў дзіцяці, у тым ліку ад бацькоўскай жорсткасці, фарміраванне гуманных адносін паміж настаўнікамі і дзецьмі;
-аказанне прафесійнай дапамогі дзецям і іх сем'ям па дазволе  і сацыяльна складаных сітуацый;
-прадстаўленне і абарона інтарэсаў дзяцей і іх сем'яў у розных дзяржаўных службах і грамадскіх арганізацыях;
-Арганізацыя прафілактыкі ўжывання псіхаактыўных рэчываў.

Для таго каб выконваць сваю працу, сацыяльны педагог мае права:

-быць прадстаўніком і абаронцам інтарэсаў дзяцей у службах муніцыпальных органаў і ў органах улады (у судзе, міліцыі);
-собирать інфармацыю пра сям'ю, рабіць сацыялагічныя апытанні і дыягностыку;
-отправлять афіцыйныя запыты ў грамадскія арганізацыі і дзяржаўныя ўстановы, звязаныя з афіцыйнай дзейнасцю сацыяльнага педагога;
-вести працу па вывучэнні вопыту сямейнага выхавання: наведваць на хаце для выяўлення жыллёвых умоў і іх санітарнага стану, кантраляваць наведванне, апытваць суседзяў.

Менавіта да сацыяльнаму педагогу можна звярнуцца па кансультацыю сем'ям дзяцей-інвалідаў, малазабяспечаным, апекунам дзяцей-сірот.

Адным з найважнейшых напрамкаў работы сацыяльнага педагога з'яўляецца прафілактычная праца, якая заключаецца ў:

-праца сацыяльнага педагога ў школе
-социализации падлеткаў;
-профилактике тытунекурэння, ўжывання алкаголю і наркотыкаў;
-пропаганде здаровага ладу жыцця;
-арганізацыя вольнага часу: кружкамі, заняткамі спортам, прыцягненнем да добраахвотніцкай справе або ўдзелам у сацыяльных праектах.

Дзейнасць сацыяльнага педагога ў школе вельмі важная, бо ў гэты цяжкі час прававой неабароненасці, росту жорсткасці ў сям'і і дзіцячай злачыннасці, дзецям вельмі патрэбна сацыяльна-псіхалагічная дапамога.

ГРАФІК РАБОТЫ

Прававыя  мерапрыемствы