Главная : Вучням і бацькам : СППС (сацыяльна-педагагічная и психалагічная службы) : Старонка педагога-псіхолага

Старонка педагога-псіхолага

Педагог-псіхолаг
Кудзелька Алена Дзмітрыеўна

У школе працуе педагог-псіхолаг Жаркіна Мілана Іванаўна . На педагога-псіхолага ўскладзены свае службовыя абавязкі і функцыі, якія ўключаюць у сябе ажыццяўленне прафесійнай дзейнасці, якая накіравана на захаванне псіхічнага, саматычнага і сацыяльнага дабрабыту навучэнцаў. Педгогам-псіхолагам школы праводзіцца дыягнастычная, псіхапрафілактычная работа з мэтай выяўлення асобы, якая знаходзіцца ў зоне псіхалагічнай рызыкі, фактараў, якія перашкаджаюць развіццю асобы, і прыняцце мер па аказанню псіхакарэкцыйнай, рэабілітацыйнай, кансультацыйнай псіхалагічнай дапамогі. Адной з функцый педагога-псіхолга з’яўляецца стварэнне спрыяльнага псіхалагічнага клімату ў групах, калектывах, сем’ях, ажыццяўленне мерапрыемстваў па прафілактыцы ўзнікнення псіхалагічных канфліктаў. Ажыццяўляецца навукова-метадычная работа, уключаючы фарміраванне банку дадзеных па выніках працы.
   Кожны дзень праводзіцца пленная праца і каб яна была праведзена на якасным узроўні неабходна выконваць службовыя абавязкі. На пачатак навучальнага года складаецца план работы, які ўключае ўсе накірункі працы педагога-псіхолага. Дыягностыка праводзіцца на працягу года ў розных накірунках, але яна амаль заўседы аднолькавая, акрамя тых выпадкаў, калі яе трэба правесці па запатрабаванню. Калі ў ходзе дыягностыкі былі выяўлены дзеці, якім неабходна дапамога, то для іх складаюцца асобныя карэкцыйныя праграмы, якія ўключаюць мерапрыемствы, накіраваныя на вырашэнне дадзенай праблемы. Для астатніх школьнікаў праводзіцца вялікая колькасць прафілактычных і асветніцкіх мерапрыемстваў, якія з’яўляюцца актуальнымі на дадзены момант. Калі-некалі дзеці самі прапануюць правесці мерапрыемства на вызначаную тэматыку, што робіць супрацоўніцтва з дзецьмі больш вынікоўным. На працягу года праводзіцца работа па развіццю здольнасцей дзяцей, фарміраванню псіхалагічнай культуры асобы, навучэнню адэкватным зносінам, вырашэнню дзелавых і межасабовых канфліктаў, аказванню дапамогі ў экстрэмальных сітуацыях, для гэтага выкарыстоўваецца такі накірунак псіхалагічнай дзейнсці як кансультацыі. Педагог-псіхолаг працуе не толькі з вучнямі, але і з іх бацькамі і настаўнікамі. Для таго, каб вынік працы быў больш значны, і каб хутчэй яго дасягнуць трэба стварыць працоўны альянс, які і складаецца з педагогў, дзяцей і іх бацькоў. Для бацькоў і настаўнікаў праводзяцца розныя семінары, кансультацыі і тэматычныя сходы.
   Псіхалагічная работа не стаіць на месцы, таму каб сачыць за новаўвядзеннямі і навуковымі дсягненнямі педагог-псіхолаг наведвае семінары і сходы, знаеміцца з новай метадычнай і псіхалагічнай літаратурай.

ГРАФІК РАБОТЫ
на 2018/2019 навучальны год